Často kladené dotazy
Je letoun 737 MAX bezpečný?
Ano. Díky práci, kterou výrobce letounu v součinnosti s regulačními orgány a provozovateli při certifikaci a implementaci aktualizace softwaru a souvisejícího školení odvedl, bude 737 MAX jedním z nejbezpečnějších letadel, které kdy létalo.
K čemu muselo dojít, aby mohl letoun 737 MAX znovu létat?
Boeing musel splnit všechny požadavky amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA), Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) a dalších regulačních orgánů k dosažení certifikace a bezpečného návratu do komerčního provozu. V rámci požadavků došlo k následujícím krokům:
- Zdokonalení softwaru a školení – navrženo a testováno podle nejvyšších standardů.
- Dosažení certifikace a provedení ověřovacích letů – prokázání funkčnosti nového softwaru.
- Vyhodnocovací komise JOEB (Joint Operational Evaluation Board) se zastoupením FAA a mezinárodních partnerů z Kanady, Evropy a Brazílie zhodnotila požadavky na výcvik pilotů včetně výcviku na simulátoru.
- Finální projektová dokumentace a multiagenturní hodnotící zpráva – vyhodnocení finální projektové dokumentace regulačními orgány a ověření, že je v souladu se všemi předpisy. Veškeré kroky byly potvrzeny a schváleny EASA.
- Vydání Oznámení o zachování letové způsobilosti s mezinárodní působností (CANIC) a Příkaz k zachování letové způsobilosti (AD) – FAA zdokumentovala přijetí změn v rámci softwaru a výcviku ze strany Boeingu a stanovila požadovaná nápravná opatření, která mají být leteckými společnostmi před návratem do komerčního provozu provedena.
Jak byl vylepšen systém řízení letu?
Došlo k přepracování způsobu, jakým počítače letounu pro řízení letu zpracovávají informace poskytované senzory úhlu náběhu (AOA). Před aktivací nyní porovnávají informace ze dvou senzorů AOA namísto jednoho a přidávají tak nový stupeň ochrany. Řídicí systém MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System) se také nyní aktivuje pouze jednou a piloti mají možnost systém kdykoli deaktivovat.
Co bylo učiněno pro získání informací k novému softwaru?
Boeing pozval více než 550 pracovníků z leteckých společností a regulačních orgánů z celého světa, aby otestovali aktualizace softwaru prostřednictvím simulátoru. Společnost uspořádala dvacet globálních konferencí s více než 1 100 účastníky z 280 organizací s cílem pomoci provozovatelům letounů 737 MAX připravit se na návrat do provozu. Společnost Boeing navíc uspořádala desítky konferencí s provozovateli po celém světě, se kterými současně vedla pravidelné technické telekonference k zajištění všech příslušných kroků k přípravě na bezpečný návrat do provozu.
Jak důkladný byl původní proces certifikace letounu 737 MAX?
Letoun 737 MAX byl certifikován v souladu s platnými požadavky a postupy certifikace Federálního úřadu pro letectví (FAA), jako tomu bylo u předchozích nových letounů. Proces certifikace 737 MAX trval déle než pět let a zahrnoval 110 000 hodin práce na straně pracovníků FAA, kteří se podíleli na 297 zkušebních letech.
Byly před nasazením do komerčního provozu provedeny ověřovací lety?
Ano, před znovuzavedením do provozu byly u každého letounu provedeny ověřovací lety.
Co se dělo s letouny, které byly uzemněny?
Po celou dobu byla u sedmi uzemněných letounů 737 MAX prováděna pravidelná údržba doporučená výrobcem letounu. Na její průběh se můžete podívat v tomto videu.
Jak se dozvím, zda poletím letounem 737 MAX?
Informaci o letounu, který je na vašem letu plánován, se dozvíte již v průběhu rezervačního procesu. Ověřit si ji můžete také po nákupu letenky v sekci Moje rezervace.
Letounem 737 MAX nechci letět. Jaké mám možnosti?
Ačkoli máme v bezpečnost letounů 737 MAX plnou důvěru, chápeme, pokud budete chtít využít alternativní let operovaný jiným typem letounu. Svou rezervaci v takovém případě můžete změnit bez poplatku. Detailní podmínky naleznete zde.